Vicor Corporation V150A3V3E200B2
V150A3V3E200B2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A3V3E200B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V150A3V3E200B2.pdf
Availability of V150A3V3E200B2
QUANTITY
V150A3V3E200B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A3V3E200B2
Internal Part NumberEIS-V150A3V3E200B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A3V3E200B2
Related LinksV150A3V, V150A3V3E200B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A3V3E200B2 Details Description
Related parts for V150A3V3E200B2
CAP ALUM 100UF 20% 40V AXIAL datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 32K OTP 48SSOP datasheet.pdf
TRANSFORMER CCFL 4W 13V 7MA SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 50W datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SPI/SRL 1M 16-DFN datasheet.pdf
RES 109 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A SOT23-5 datasheet.pdf