Vicor Corporation V150A3V3E264BN3
V150A3V3E264BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A3V3E264BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V150A3V3E264BN3.pdf
Availability of V150A3V3E264BN3
QUANTITY
V150A3V3E264BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A3V3E264BN3
Internal Part NumberEIS-V150A3V3E264BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A3V3E264BN3
Related LinksV150A3V, V150A3V3E264BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A3V3E264BN3 Details Description
Related parts for V150A3V3E264BN3
CONN HEADER .100 SINGL R/A 25POS datasheet.pdf