Vicor Corporation V150A3V3H200BS2
V150A3V3H200BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A3V3H200BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V150A3V3H200BS2.pdf
Availability of V150A3V3H200BS2
QUANTITY
V150A3V3H200BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A3V3H200BS2
Internal Part NumberEIS-V150A3V3H200BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A3V3H200BS2
Related LinksV150A3V, V150A3V3H200BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A3V3H200BS2 Details Description
Related parts for V150A3V3H200BS2
BLADE SET HEX W/HOLDER 9PC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A TO263-3 datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
WEBENCH BARE BD PHOTO TIA datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LEVEL HI DENS datasheet.pdf
RES 0.158 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
OSC MEMS 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf