Vicor Corporation V150A3V3M200BG3
V150A3V3M200BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A3V3M200BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V150A3V3M200BG3.pdf
Availability of V150A3V3M200BG3
QUANTITY
V150A3V3M200BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A3V3M200BG3
Internal Part NumberEIS-V150A3V3M200BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A3V3M200BG3
Related LinksV150A3V, V150A3V3M200BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A3V3M200BG3 Details Description
Related parts for V150A3V3M200BG3
IDC CABLE - HSC26S/AE26G/HSC26S datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 2.0MM 15POS TIN R/A datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 44POS 2MM T/H datasheet.pdf
SOCKET 6 POINT 19MM datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 200NS 24SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY MONITOR OCT 64QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
RES SMD 569 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf