Vicor Corporation V150A3V3T200BL3
V150A3V3T200BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A3V3T200BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V150A3V3T200BL3.pdf
Availability of V150A3V3T200BL3
QUANTITY
V150A3V3T200BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A3V3T200BL3
Internal Part NumberEIS-V150A3V3T200BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A3V3T200BL3
Related LinksV150A3V, V150A3V3T200BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A3V3T200BL3 Details Description
Related parts for V150A3V3T200BL3
CAP CER 2200PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 200MA DO35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
TWEEZER POINTED SHARP 2 4.72" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5MM datasheet.pdf
OSC XO 212.50MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
PMI BASE 15/32 INCAND MIDG SLDR datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.4V 600MW DO220AA datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 150W datasheet.pdf