Vicor Corporation V150A3V3T264BG
V150A3V3T264BG picture photo
Mfg. Part Number
V150A3V3T264BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V150A3V3T264BG.pdf
Availability of V150A3V3T264BG
QUANTITY
V150A3V3T264BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A3V3T264BG
Internal Part NumberEIS-V150A3V3T264BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A3V3T264BG
Related LinksV150A3V, V150A3V3T264BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A3V3T264BG Details Description
Related parts for V150A3V3T264BG
IC 4.62V P-P 5% TO92-3 datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK R/A 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.4A 170 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.0036UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf