Vicor Corporation V150A48C400BN3
V150A48C400BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A48C400BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V150A48C400BN3.pdf
Availability of V150A48C400BN3
QUANTITY
V150A48C400BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A48C400BN3
Internal Part NumberEIS-V150A48C400BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A48C400BN3
Related LinksV150A48, V150A48C400BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A48C400BN3 Details Description
Related parts for V150A48C400BN3
SANTOPRENE CLAMP ST-PLATE 3/4" datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
SENSOR PRESS 30PSIG ANALOG datasheet.pdf
60805A122 FRONT COVER datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
396 TB SPR CLA W/LEVER datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf