Vicor Corporation V150A48C500BL
V150A48C500BL picture photo
Mfg. Part Number
V150A48C500BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W
Datasheet Download
V150A48C500BL.pdf
Availability of V150A48C500BL
QUANTITY
V150A48C500BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A48C500BL
Internal Part NumberEIS-V150A48C500BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89.9%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A48C500BL
Related LinksV150A4, V150A48C500BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A48C500BL Details Description
Related parts for V150A48C500BL
RES SMD 1.21K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf