Vicor Corporation V150A48C500BS3
V150A48C500BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A48C500BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W
Datasheet Download
V150A48C500BS3.pdf
Availability of V150A48C500BS3
QUANTITY
V150A48C500BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A48C500BS3
Internal Part NumberEIS-V150A48C500BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89.9%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A48C500BS3
Related LinksV150A48, V150A48C500BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A48C500BS3 Details Description
Related parts for V150A48C500BS3
RES SMD 28K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 7.06K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf