Vicor Corporation V150A48E400BF2
V150A48E400BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A48E400BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V150A48E400BF2.pdf
Availability of V150A48E400BF2
QUANTITY
V150A48E400BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A48E400BF2
Internal Part NumberEIS-V150A48E400BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A48E400BF2
Related LinksV150A48, V150A48E400BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A48E400BF2 Details Description
Related parts for V150A48E400BF2
TERM SPLICE DUAL .25" TAB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BOARD DAUGHTER STR750 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 0.033UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 118.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
COMBO D SUB 3W3 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 10V 3528 datasheet.pdf