Vicor Corporation V150A48E400BG
V150A48E400BG picture photo
Mfg. Part Number
V150A48E400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V150A48E400BG.pdf
Availability of V150A48E400BG
QUANTITY
V150A48E400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A48E400BG
Internal Part NumberEIS-V150A48E400BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A48E400BG
Related LinksV150A4, V150A48E400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A48E400BG Details Description
Related parts for V150A48E400BG
MOD Z-WAVE PCB/MECH ASSY ZW010X datasheet.pdf
RES SMD 34.8 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf
CONN FEMALE 6POS CONTACT INSERT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM T/H datasheet.pdf