Vicor Corporation V150A48E400BN2
V150A48E400BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A48E400BN2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V150A48E400BN2.pdf
Availability of V150A48E400BN2
QUANTITY
V150A48E400BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A48E400BN2
Internal Part NumberEIS-V150A48E400BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A48E400BN2
Related LinksV150A48, V150A48E400BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A48E400BN2 Details Description
Related parts for V150A48E400BN2
PHOTOINTERRUPTER SLOT 3.0MM PCB datasheet.pdf
CABLE D-SUB - AMU37B/AE37M/X datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 1.72K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 300MA 30V datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf