Vicor Corporation V150A48E500BF3
V150A48E500BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A48E500BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W
Datasheet Download
V150A48E500BF3.pdf
Availability of V150A48E500BF3
QUANTITY
V150A48E500BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A48E500BF3
Internal Part NumberEIS-V150A48E500BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89.9%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A48E500BF3
Related LinksV150A48, V150A48E500BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A48E500BF3 Details Description
Related parts for V150A48E500BF3
RES SMD 84.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS M20 5V datasheet.pdf
LED XLAMP XP-C BLUE SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 790MA 690 MOHM datasheet.pdf
SPC UMQ SAFETY MAT 18X26.5 IN datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf