Vicor Corporation V150A48E500BL2
V150A48E500BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A48E500BL2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W
Datasheet Download
V150A48E500BL2.pdf
Availability of V150A48E500BL2
QUANTITY
V150A48E500BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A48E500BL2
Internal Part NumberEIS-V150A48E500BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89.9%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A48E500BL2
Related LinksV150A48, V150A48E500BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A48E500BL2 Details Description
Related parts for V150A48E500BL2
CONN QMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES 33 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 770MA 557 MOHM datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
D SUB FE 25 POLE METALLIZED PLAP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 16 17 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC PWR8SO datasheet.pdf