Vicor Corporation V150A48M400BG3
V150A48M400BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A48M400BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V150A48M400BG3.pdf
Availability of V150A48M400BG3
QUANTITY
V150A48M400BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A48M400BG3
Internal Part NumberEIS-V150A48M400BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A48M400BG3
Related LinksV150A48, V150A48M400BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A48M400BG3 Details Description
Related parts for V150A48M400BG3
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
TEMP MON RELAY 1PHASE 2PDT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 30ppm 8pF 150 Ohm -40°C - 125°C AEC-Q200 Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf