Vicor Corporation V150A48M400BN3
V150A48M400BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A48M400BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V150A48M400BN3.pdf
Availability of V150A48M400BN3
QUANTITY
V150A48M400BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A48M400BN3
Internal Part NumberEIS-V150A48M400BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A48M400BN3
Related LinksV150A48, V150A48M400BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A48M400BN3 Details Description
Related parts for V150A48M400BN3
DIODE GEN PURP 100V 3A DO201AD datasheet.pdf
IC FPGA 410 I/O 672BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
LIGHT DEBURRING WHEEL 14" 7S FIN datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 13A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 500MW DO7 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf