Vicor Corporation V150A48T400BG2
V150A48T400BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A48T400BG2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V150A48T400BG2.pdf
Availability of V150A48T400BG2
QUANTITY
V150A48T400BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A48T400BG2
Internal Part NumberEIS-V150A48T400BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A48T400BG2
Related LinksV150A48, V150A48T400BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A48T400BG2 Details Description
Related parts for V150A48T400BG2
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LED RED DIFFUSED 0805 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V U2J RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf
Connector Socket 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 146MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
MOD IR RCVR 30KHZ TOP VIEW datasheet.pdf