Vicor Corporation V150A48T500BS2
V150A48T500BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A48T500BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W
Datasheet Download
V150A48T500BS2.pdf
Availability of V150A48T500BS2
QUANTITY
V150A48T500BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A48T500BS2
Internal Part NumberEIS-V150A48T500BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.9%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A48T500BS2
Related LinksV150A48, V150A48T500BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A48T500BS2 Details Description
Related parts for V150A48T500BS2
CAP CER 0.027UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN TAB 14-16AWG CRIMP 30GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 240 OHM 1206 datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER PLL STD DRV 8-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC SMC datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 200MHZ 369BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
LED HDWR STANDOFF 3MM/5MM BLACK datasheet.pdf