Vicor Corporation V150A5C300BG
V150A5C300BG picture photo
Mfg. Part Number
V150A5C300BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V150A5C300BG.pdf
Availability of V150A5C300BG
QUANTITY
V150A5C300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A5C300BG
Internal Part NumberEIS-V150A5C300BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A5C300BG
Related LinksV150A5, V150A5C300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A5C300BG Details Description
Related parts for V150A5C300BG
IC ADC 12 BIT 200KHZ 8VSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 40POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
GDT 600V 1KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
LABEL S LAM LS6 1 X 1.25" 250/RL datasheet.pdf
IC ADC LP 12-BIT 133KSPS 20-DIP datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 4X2K EE 20-DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 560K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER R/A TIN 13POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP FILM 11UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf