Vicor Corporation V150A5C400BF3
V150A5C400BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A5C400BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V150A5C400BF3.pdf
Availability of V150A5C400BF3
QUANTITY
V150A5C400BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A5C400BF3
Internal Part NumberEIS-V150A5C400BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A5C400BF3
Related LinksV150A5, V150A5C400BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A5C400BF3 Details Description
Related parts for V150A5C400BF3
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN TERM BLK 17POS 5MM ANGLED datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 3.5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG RED 500' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CAP CER 75PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
UL CLASS RK-5 TIME DELAY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN datasheet.pdf