Vicor Corporation V150A5C400BG3
V150A5C400BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A5C400BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V150A5C400BG3.pdf
Availability of V150A5C400BG3
QUANTITY
V150A5C400BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A5C400BG3
Internal Part NumberEIS-V150A5C400BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A5C400BG3
Related LinksV150A5, V150A5C400BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A5C400BG3 Details Description
Related parts for V150A5C400BG3
IC OPAMP GP 2.8MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
VARISTOR 423V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CABLE 0.5M M CONNECTOR ONE END datasheet.pdf
CBL RIBN 30COND 0.050 MULTI 300' datasheet.pdf
ZACK STRIP FLAT PRINTED VERT datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.1V 4-USP datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 100VDC datasheet.pdf