Vicor Corporation V150A5E300BN
V150A5E300BN picture photo
Mfg. Part Number
V150A5E300BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V150A5E300BN.pdf
Availability of V150A5E300BN
QUANTITY
V150A5E300BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A5E300BN
Internal Part NumberEIS-V150A5E300BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A5E300BN
Related LinksV150A5, V150A5E300BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A5E300BN Details Description
Related parts for V150A5E300BN
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
BATTERY PK S-HD 12.0V C SZ ZINC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 28POS datasheet.pdf
IC SRAM 16MBIT 10NS 48MINIBGA datasheet.pdf
OPTOISO 1KV TRANS W/BASE 6LCC datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
ADAPTER MODULE 484FBGA datasheet.pdf
RES 422 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf