Vicor Corporation V150A5E300BS3
V150A5E300BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A5E300BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V150A5E300BS3.pdf
Availability of V150A5E300BS3
QUANTITY
V150A5E300BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A5E300BS3
Internal Part NumberEIS-V150A5E300BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A5E300BS3
Related LinksV150A5, V150A5E300BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A5E300BS3 Details Description
Related parts for V150A5E300BS3
KIT DEV EVAL FOR CAN R8C/23 datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 271 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.056UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
INSERT FEMALE 6+2POS+1GND CRIMP datasheet.pdf