Vicor Corporation V150A5E400BG
V150A5E400BG picture photo
Mfg. Part Number
V150A5E400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V150A5E400BG.pdf
Availability of V150A5E400BG
QUANTITY
V150A5E400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A5E400BG
Internal Part NumberEIS-V150A5E400BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A5E400BG
Related LinksV150A5, V150A5E400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A5E400BG Details Description
Related parts for V150A5E400BG
PIN RCPT HOLTITE .016-.021" DIA datasheet.pdf
RES 0.56 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 87.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1W DO216 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 300PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf