Vicor Corporation V150A5E400BL2
V150A5E400BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A5E400BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V150A5E400BL2.pdf
Availability of V150A5E400BL2
QUANTITY
V150A5E400BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A5E400BL2
Internal Part NumberEIS-V150A5E400BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A5E400BL2
Related LinksV150A5, V150A5E400BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A5E400BL2 Details Description
Related parts for V150A5E400BL2
CAP CER 200PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
KEYPAD 20 KEY W/REMOVABLE CAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV GATE DRIVER 16SOIC datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 20QFN datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.230" UNIV datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 45.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf