Vicor Corporation V150A5H300BL
V150A5H300BL picture photo
Mfg. Part Number
V150A5H300BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V150A5H300BL.pdf
Availability of V150A5H300BL
QUANTITY
V150A5H300BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A5H300BL
Internal Part NumberEIS-V150A5H300BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A5H300BL
Related LinksV150A5, V150A5H300BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A5H300BL Details Description
Related parts for V150A5H300BL
FAN SLEEVE 119MM BLACK RUBBER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT W/REF 24-DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR MICROPWR SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 450MA 320 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf