Vicor Corporation V150A5H400BF
V150A5H400BF picture photo
Mfg. Part Number
V150A5H400BF
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V150A5H400BF.pdf
Availability of V150A5H400BF
QUANTITY
V150A5H400BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A5H400BF
Internal Part NumberEIS-V150A5H400BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A5H400BF
Related LinksV150A5, V150A5H400BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A5H400BF Details Description
Related parts for V150A5H400BF
IC OPAMP BUFFER 12MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
CONN D-SUB PIN 10.85MM SOLDER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER TRI-AXIS 14-LGA datasheet.pdf
RES 820K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .152M 34POS datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
BRACKET-WIRE TUBE datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 1.25W DO214AC datasheet.pdf