Vicor Corporation V150A5H400BG2
V150A5H400BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A5H400BG2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V150A5H400BG2.pdf
Availability of V150A5H400BG2
QUANTITY
V150A5H400BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A5H400BG2
Internal Part NumberEIS-V150A5H400BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A5H400BG2
Related LinksV150A5, V150A5H400BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A5H400BG2 Details Description
Related parts for V150A5H400BG2
CAP CER 33PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FILTER SAW 204MHZ LOWLOSS SMD datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 0.945" DIA BLK datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CABLE 3POS VALVE PLUG-WIRE 3M datasheet.pdf
FUSE 800A 48VDC F/A LIMITER datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf