Vicor Corporation V150A5H400BG2
V150A5H400BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A5H400BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V150A5H400BG2.pdf
Availability of V150A5H400BG2
QUANTITY
V150A5H400BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A5H400BG2
Internal Part NumberEIS-V150A5H400BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A5H400BG2
Related LinksV150A5, V150A5H400BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A5H400BG2 Details Description
Related parts for V150A5H400BG2
JUMPER-H1507TR/A3049A/H1505TR12" datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 17MM 8.27" datasheet.pdf
IC MCU 16B 16K W/RF CORE 64VQFN datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 370MA 930 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 500UH 5A 160 MOHM TH datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 20 AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS 1MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
5MM THREADED CABLE ASSY datasheet.pdf