Vicor Corporation V150A5H400BN
V150A5H400BN picture photo
Mfg. Part Number
V150A5H400BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V150A5H400BN.pdf
Availability of V150A5H400BN
QUANTITY
V150A5H400BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A5H400BN
Internal Part NumberEIS-V150A5H400BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A5H400BN
Related LinksV150A5, V150A5H400BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A5H400BN Details Description
Related parts for V150A5H400BN
TRANS NPN DARL 80V 0.5A SOT-89 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 52KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS W/FLANGE datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5.1V 24V +/-12V 80W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 180PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW DO35 datasheet.pdf