Vicor Corporation V150A5M300BF2
V150A5M300BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A5M300BF2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V150A5M300BF2.pdf
Availability of V150A5M300BF2
QUANTITY
V150A5M300BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A5M300BF2
Internal Part NumberEIS-V150A5M300BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A5M300BF2
Related LinksV150A5, V150A5M300BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A5M300BF2 Details Description
Related parts for V150A5M300BF2
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 2MM DUAL W/LATCH 6POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
LED ROUND GRN GRN DIFF TAB TERM datasheet.pdf
MINIFITJRHDR VT DR W/PGS 12POS datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
OPTION CARD COMM EEM-MA600 9VDC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC REG LDO 1.6V 0.3A SNT6A datasheet.pdf