Vicor Corporation V150A5M300BG
V150A5M300BG picture photo
Mfg. Part Number
V150A5M300BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V150A5M300BG.pdf
Availability of V150A5M300BG
QUANTITY
V150A5M300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A5M300BG
Internal Part NumberEIS-V150A5M300BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A5M300BG
Related LinksV150A5, V150A5M300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A5M300BG Details Description
Related parts for V150A5M300BG
SWITCH ROCKER DPST 10A 125V datasheet.pdf
RES SMD 909K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 2.0A 200V DF datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK RTAN 2CKT datasheet.pdf
10+10 WAY MV PC-TAIL W BACKSHELL datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 3W DO216AA datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 6COND SILVER 7' datasheet.pdf
RJI IP20/ 90 GEW2X270 22/70 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf