Vicor Corporation V150A8E300BG
V150A8E300BG picture photo
Mfg. Part Number
V150A8E300BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V150A8E300BG.pdf
Availability of V150A8E300BG
QUANTITY
V150A8E300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A8E300BG
Internal Part NumberEIS-V150A8E300BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A8E300BG
Related LinksV150A8, V150A8E300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A8E300BG Details Description
Related parts for V150A8E300BG
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
OSC XO 1.163MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
6P J-P-T GEH KOMPL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 10POS datasheet.pdf