Vicor Corporation V150A8E300BG2
V150A8E300BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A8E300BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V150A8E300BG2.pdf
Availability of V150A8E300BG2
QUANTITY
V150A8E300BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A8E300BG2
Internal Part NumberEIS-V150A8E300BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A8E300BG2
Related LinksV150A8, V150A8E300BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A8E300BG2 Details Description
Related parts for V150A8E300BG2
CONN PC PIN CIRC 0.025DIA TIN datasheet.pdf
TIP SOLDER MICRO DIM .01" .333"L datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 362MA 1.38 OHM datasheet.pdf
TRANSISTOR RF 5X5 POWERFLAT datasheet.pdf
SINGLE PLUG TERM LONG BODY datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 71 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 1.5A 14DFN datasheet.pdf