Vicor Corporation V150A8E400BG
V150A8E400BG picture photo
Mfg. Part Number
V150A8E400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V150A8E400BG.pdf
Availability of V150A8E400BG
QUANTITY
V150A8E400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A8E400BG
Internal Part NumberEIS-V150A8E400BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A8E400BG
Related LinksV150A8, V150A8E400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A8E400BG Details Description
Related parts for V150A8E400BG
BOX ALUM UNPAINTED 4.72"LX4.72"W datasheet.pdf
IC SRL BUS TXRX UNVRSL 16QFN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 11-13.5 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
GDT 250V 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 22POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
12" 10-PIN 2 MM TO 2 5-PIN D-SUB datasheet.pdf
RES 3.16M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 60POS W/POSTS SMD datasheet.pdf