Vicor Corporation V150A8H400BG
V150A8H400BG picture photo
Mfg. Part Number
V150A8H400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V150A8H400BG.pdf
Availability of V150A8H400BG
QUANTITY
V150A8H400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A8H400BG
Internal Part NumberEIS-V150A8H400BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A8H400BG
Related LinksV150A8, V150A8H400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A8H400BG Details Description
Related parts for V150A8H400BG
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 40W datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT UNI 3SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
LMH2 TRUEWHITE LED LIGHT SOURCE datasheet.pdf
IC BATTERY BALANCER 48QFN datasheet.pdf
LED LUXEON COOL WHITE 5000K 3SMD datasheet.pdf
IC CLK GEN I2C BUS PROG 24QFN datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FAN 12VDC 60X38MM 2WR datasheet.pdf