Vicor Corporation V150A8M400BF
V150A8M400BF picture photo
Mfg. Part Number
V150A8M400BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V150A8M400BF.pdf
Availability of V150A8M400BF
QUANTITY
V150A8M400BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A8M400BF
Internal Part NumberEIS-V150A8M400BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A8M400BF
Related LinksV150A8, V150A8M400BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A8M400BF Details Description
Related parts for V150A8M400BF
CONN PLUG 12POS .062 datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK SPDT LOPRO 125V datasheet.pdf
TRANS PNP 25V 0.3A TO-92 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LAN9118 MINI CARD datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf