Vicor Corporation V150A8M400BG
V150A8M400BG picture photo
Mfg. Part Number
V150A8M400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V150A8M400BG.pdf
Availability of V150A8M400BG
QUANTITY
V150A8M400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A8M400BG
Internal Part NumberEIS-V150A8M400BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A8M400BG
Related LinksV150A8, V150A8M400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A8M400BG Details Description
Related parts for V150A8M400BG
MOSFET P-CH 20V 3A SMINI-3 datasheet.pdf
CONN TERM BLK ZPE 10/3AN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 3.6M OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf