Vicor Corporation V150A8M400BS2
V150A8M400BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A8M400BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V150A8M400BS2.pdf
Availability of V150A8M400BS2
QUANTITY
V150A8M400BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A8M400BS2
Internal Part NumberEIS-V150A8M400BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A8M400BS2
Related LinksV150A8, V150A8M400BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A8M400BS2 Details Description
Related parts for V150A8M400BS2
JUMPER-H1504TR/A3049W/H1504TR 2" datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 200MHZ 24QFN datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.280" 3/5MM 2L datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0051UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf
AB 9C 6#12, 3#8 SKT PLUG datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 10V 20% datasheet.pdf
Precision, 16 MHz CBFET Op Amp IC datasheet.pdf