Vicor Corporation V150A8T300BF
V150A8T300BF picture photo
Mfg. Part Number
V150A8T300BF
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V150A8T300BF.pdf
Availability of V150A8T300BF
QUANTITY
V150A8T300BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A8T300BF
Internal Part NumberEIS-V150A8T300BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A8T300BF
Related LinksV150A8, V150A8T300BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A8T300BF Details Description
Related parts for V150A8T300BF
IC MUX/DEMUX 8X1 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3A TO263-7 datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 1.2A 130 MOHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC SMA datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS DUAL .100 R/A datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BARBED FASTENER 0.340" NYLON BLK datasheet.pdf
EVAL VERSACLOCK 5 PROGRAM CLK datasheet.pdf
256M MSDR X32 166MHZ datasheet.pdf