Vicor Corporation V150A8T300BS2
V150A8T300BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A8T300BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V150A8T300BS2.pdf
Availability of V150A8T300BS2
QUANTITY
V150A8T300BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A8T300BS2
Internal Part NumberEIS-V150A8T300BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A8T300BS2
Related LinksV150A8, V150A8T300BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A8T300BS2 Details Description
Related parts for V150A8T300BS2
CAP TANT 0.47UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V ITO220 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SENSOR ACCEL DUAL AXIS 20SOIC datasheet.pdf
RES 910 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf