Vicor Corporation V150A8T400BL
V150A8T400BL picture photo
Mfg. Part Number
V150A8T400BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V150A8T400BL.pdf
Availability of V150A8T400BL
QUANTITY
V150A8T400BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A8T400BL
Internal Part NumberEIS-V150A8T400BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A8T400BL
Related LinksV150A8, V150A8T400BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A8T400BL Details Description
Related parts for V150A8T400BL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 68 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CABLE HDMI 28AWG 1METER GREEN datasheet.pdf
CAP CER 68PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
IC LI BATT CHARGER DUAL 28TQFN datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf