Vicor Corporation V150A8T400BL3
V150A8T400BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A8T400BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V150A8T400BL3.pdf
Availability of V150A8T400BL3
QUANTITY
V150A8T400BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A8T400BL3
Internal Part NumberEIS-V150A8T400BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A8T400BL3
Related LinksV150A8, V150A8T400BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A8T400BL3 Details Description
Related parts for V150A8T400BL3
DIODE MODULE 400V 195A INT-A-PAK datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 150MA DPST 8-SMD datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 133MHZ 54TSOP datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 320K FLASH 100QFP datasheet.pdf
IC INV SCHMITT TRIGGER 8VSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 22VC 1.5KE datasheet.pdf
RES 5.36 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 70UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 33POS 0.50MM R/A datasheet.pdf