Vicor Corporation V150B12C250BS2
V150B12C250BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B12C250BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V150B12C250BS2.pdf
Availability of V150B12C250BS2
QUANTITY
V150B12C250BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B12C250BS2
Internal Part NumberEIS-V150B12C250BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B12C250BS2
Related LinksV150B12, V150B12C250BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B12C250BS2 Details Description
Related parts for V150B12C250BS2
RES ARRAY 4 RES 820K OHM 2008 datasheet.pdf
MODULE PWR OUTLET SCREW-ON datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 3 OHM 2W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP datasheet.pdf
HDR 1.27MM SMD 40 POS datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf