Vicor Corporation V150B12H150B
V150B12H150B picture photo
Mfg. Part Number
V150B12H150B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V150B12H150B.pdf
Availability of V150B12H150B
QUANTITY
V150B12H150B Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B12H150B
Internal Part NumberEIS-V150B12H150B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B12H150B
Related LinksV150B1, V150B12H150B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B12H150B Details Description
Related parts for V150B12H150B
RES SMD 16K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DSP EMBED V.90 MODEM 144-LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 1/4 NPT 5V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-5 POS NON SHORT datasheet.pdf
RES SMD 156 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES 825 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
NECK LIGHT LED CR2032 (2) datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf