Vicor Corporation V150B12H150BN
V150B12H150BN picture photo
Mfg. Part Number
V150B12H150BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V150B12H150BN.pdf
Availability of V150B12H150BN
QUANTITY
V150B12H150BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B12H150BN
Internal Part NumberEIS-V150B12H150BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B12H150BN
Related LinksV150B1, V150B12H150BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B12H150BN Details Description
Related parts for V150B12H150BN
IC REG CTRLR PWM CM/VM 20-SOIC datasheet.pdf
XFRMR FOR AM79C984A CHPSET 16SOP datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND CLEAR/WHITE datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 3W 6227 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.3W SMV datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf