Vicor Corporation V150B12H250BG
V150B12H250BG picture photo
Mfg. Part Number
V150B12H250BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V150B12H250BG.pdf
Availability of V150B12H250BG
QUANTITY
V150B12H250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B12H250BG
Internal Part NumberEIS-V150B12H250BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B12H250BG
Related LinksV150B1, V150B12H250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B12H250BG Details Description
Related parts for V150B12H250BG
CONN EDGECARD 26POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 25V ITO220 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 3.3VOUT 4W datasheet.pdf
SLI7-48-230 datasheet.pdf
03P MTA100 CONN ASSY ON TAPE datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 1000VDC datasheet.pdf