Vicor Corporation V150B12H250BG3
V150B12H250BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B12H250BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V150B12H250BG3.pdf
Availability of V150B12H250BG3
QUANTITY
V150B12H250BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B12H250BG3
Internal Part NumberEIS-V150B12H250BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B12H250BG3
Related LinksV150B12, V150B12H250BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B12H250BG3 Details Description
Related parts for V150B12H250BG3
RES SMD 287K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 12V datasheet.pdf
FUSE CERM 6A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 3% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf