Vicor Corporation V150B12H250BS3
V150B12H250BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B12H250BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V150B12H250BS3.pdf
Availability of V150B12H250BS3
QUANTITY
V150B12H250BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B12H250BS3
Internal Part NumberEIS-V150B12H250BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max250W