Vicor Corporation V150B12M150B3
V150B12M150B3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B12M150B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V150B12M150B3.pdf
Availability of V150B12M150B3
QUANTITY
V150B12M150B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B12M150B3
Internal Part NumberEIS-V150B12M150B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B12M150B3
Related LinksV150B1, V150B12M150B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B12M150B3 Details Description
Related parts for V150B12M150B3
CONTROL BOX ASSY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder Paste datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR THERMAL 40A 1POLE datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.6A 100 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT datasheet.pdf
FIXED IND 6.2UH 175MA 2 OHM TH datasheet.pdf
10:1 1 MOHM PASSIVE ATTENUATOR datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS 1.0MM VERT SMD datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf